For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 36.1"h x 56.7"w x 14.8"d
Introducing Curved QLED TV. An unrivaled, realistic picture made possible by a billion unique colors created by Samsung’s proprietary Quantum Dots. See it all come to life on a Curved, Boundless 360° Design™ featuring a sleek, metal back and curved screen that draws you into the action.Read More
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 66.6 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Wall Mountable | Yes |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 56.7 |
| Depth (in.) | 14.8 |
| Height (in.) | 36.1 |
| Screen Size Class (in.) | 65 |
| Screen Size (Measured Diagonally) (in.) | 64.5 |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 240 |
| Wifi Connectivity | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Certifications | |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 64.5 |
| Depth without Stand: | 4.2 |
| Height without Stand: | 32.6 |
| Shipping Dimensions: | 63.3" x 37.8" x 8.3" (WxHxD) |
Features | |
| V-Chip: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Web Browsing: | Yes |
Specifications | |
| Simulated Surround: | Dolby Digital Plus |
| Power On Consumption (watts): | 240 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.4 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |