For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41.4"h x 66.5"w x 15.2"d
The Samsung MU6300 Ultra HDTV redefines the viewing experience by producing a colorful High Dynamic Range (HDR) picture. Our new Smart TV user-interface (UI), the new Smart Remote Controller with voice navigation capability provides faster access to your favorite streaming content choices and more.Read More
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 85.5 |
| HDMI Inputs | 3 |
| Wall Mountable | Yes |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 66.5 |
| Depth (in.) | 15.2 |
| Height (in.) | 41.4 |
| Screen Size Class (in.) | 75 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 120 |
| Wifi Connectivity | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 2 |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
| Hybrid Componet/Composite Input | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 74.5 |
| Depth without Stand: | 2.6 |
| Height without Stand: | 38.2 |
| Shipping Dimensions: | 74.3" x 44.8" x 10.2" (W x H x D) |
Features | |
| Internet Connectable: | Yes |
| V-Chip: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Web Browsing: | Yes |
Performance | |
| Mode Types: | Game Mode |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 20W |
| Simulated Surround: | Dolby Digital Plus |
| Power Off Consumption (watts): | 0.4 |
| TV Type: | Smart Capable |