For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 31.1"h x 53.7"w x 2.5"d
Enjoy 4K Ultra HD resolution and High Dynamic Range (HDR) content that delivers greater clarity with Micro Dimming Pro and a fuller spectrum of color with Wide Color Enhancer. Access your favorite content quicker and easier with the new Samsung Smart TV platform powered by a Quad-Core Processor.Read More
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 50.5 |
| HDMI Inputs | 3 |
| Wall Mountable | Yes |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 53.7 |
| Depth (in.) | 2.5 |
| Height (in.) | 31.1 |
| Screen Size Class (in.) | 60 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 120 |
| Wifi Connectivity | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Certifications | |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
| Energy Efficiency Rating (EER): | 16 |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 2 |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
| Hybrid Componet/Composite Input | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 60 |
| Depth without Stand: | 14.5 |
| Height without Stand: | 33.6 |
| Shipping Dimensions: | 64.4" x 35" x 6.9"(WxHxD) |
Features | |
| V-Chip: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Web Browsing: | Yes |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 20W |
| Power On Consumption (watts): | 240 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.3 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |