For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 35.7"h x 57.6"w x 14.5"d
Samsung 60" Class KU6270 4K UHD TV-Black with built in wi-fi and smart view 2.0Read More
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 56.9 |
| HDMI Inputs | 3 |
| Wall Mountable | Yes |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 57.6 |
| Depth (in.) | 14.5 |
| Height (in.) | 35.7 |
| Screen Size Class (in.) | 60 |
| Wifi Connectivity | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Certifications | |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 2 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 60 |
| Depth without Stand: | 2.5 |
| Height without Stand: | 33.2 |
| Shipping Dimensions: | 68.3" x 37.7" x 7.1"(WxHxD) |
Features | |
| V-Chip: | Yes |
Specifications | |
| Power On Consumption (watts): | 75 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.3 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |