For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 47.9"h x 77.3"w x 17.2"d
Samsung Electronics 9 Series 88" Curved 4K SUHD TV with voice control and peak illuminator ultimateRead More
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 142.9 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Wall Mountable | Yes |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 77.3 |
| Depth (in.) | 17.2 |
| Height (in.) | 47.9 |
| Screen Size Class (in.) | 88 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 240 |
| Wifi Connectivity | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 88 |
| Depth without Stand: | 7.5 |
| Height without Stand: | 44.7 |
| Shipping Dimensions: | 83.2" x 52.3" x 20.1" (WxHxD) |
Features | |
| V-Chip: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Web Browsing: | Yes |
Performance | |
| Mode Types: | ECO |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 70W |
| Power On Consumption (watts): | 570 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.3 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |