For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 30.8"h x 48.9"w x 12.2"d
Introducing a new category of TVs. With SUHD 4K TVs, now you can experience stunning colors, deep contrast, incredible brightness, and 4K resolution that redefines your TV viewing experience.Read More
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 39 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 48.9 |
| Depth (in.) | 12.2 |
| Height (in.) | 30.8 |
| Screen Size Class (in.) | 55 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 120 |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Certifications | |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Composite Video Inputs: | 1 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 54.6 |
| Depth without Stand: | 2.5 |
| Height without Stand: | 28.3 |
| Shipping Dimensions: | 58.9" x 32.7" x 6" (W x H x D) |
Features | |
| Internet Connectable: | Yes |
| V-Chip: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 20W (10W x 2) |
| TV Type: | 4K Ultra HD |