For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 42.8"h x 68.7"w x 15.2"d
The Samsung 4K SUHD TV completely redefines the viewing experience with revolutionary Nano-crystal technology – revealing brilliant colors and details you never knew were there. Enjoy expanded brightness levels with Multi-Zone Full Array Backlighting, and watch and play your way with Smart TV.Read More
The Samsung 4K SUHD TV completely redefines the viewing experience with revolutionary Nano-crystal technology – revealing brilliant colors and details you never knew were there. Enjoy expanded brightness levels with Multi-Zone Full Array Backlighting, and watch and play your way with Smart TV.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 112.7 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 68.7 |
| Depth (in.) | 15.2 |
| Height (in.) | 42.8 |
| Screen Size Class (in.) | 78 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor |
Certifications | |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Composite Video Inputs: | 1 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
| Auxiliary Input: | 1 |
| Analog Audio(RCA) Output: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 78 |
| Depth without Stand: | 6.1 |
| Height without Stand: | 33 |
| Shipping Dimensions: | 74.9" x 17.8" x 46.8" |
Features | |
| Internet Services: | Facebook® and Twitter® to news, weather, entertainment, blogs and more |
Specifications | |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Speaker Output Power: | 10W + 10W |
| Power On Consumption (watts): | 351 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.3 |
| TV Type: | Curved Screen |