For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.

Product Dimensions 37.2"h x 57.6"w x 11.6"d
With 4K UHD resolution you’ll enjoy a picture with 4X the detail of Full HD. Watch and play your way with the advanced Samsung Smart TV platform that lets you quickly and easily access your favorite content.Read More
General Specs | |
| Screen Size Class (in.) | 65 |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 120 |
| Screen Resolution | 4K |
| Wall Mountable | Yes |
| HDMI Inputs | 3 |
| Wifi Capable | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Width (in.) | 57.6 |
| Depth (in.) | 11.6 |
| Height (in.) | 37.2 |
| Product Weight (lbs.) | 61.1 |
Certifications | |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 2 |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Hybrid Componet/Composite Input | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 64.5 |
| Depth without Stand: | 2.5 |
| Height without Stand: | 33.2 |
| Shipping Dimensions: | 68.5" x 37.5" x 7.3" (W x H x D) |
Features | |
| V-Chip: | Yes |
| Web Browsing: | Yes |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 20 |
| Power On Consumption (watts): | 240 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.3 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |