For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 45.3"h x 74.9"w x 15.6"d
Feel the drama of blacker blacks and brighter bright with striking crispness. With 4K UHD resolution you’ll enjoy a picture with 4X the detail of Full HD. See the difference precise color and contrast can make – and a Smart TV experience that puts your favorite content at your fingertips.Read More
Feel the drama of blacker blacks and brighter bright with striking crispness. With 4K UHD resolution you’ll enjoy a picture with 4X the detail of Full HD. See the difference precise color and contrast can make – and a Smart TV experience that puts your favorite content at your fingertips.
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 140.7 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 74.9 |
| Depth (in.) | 15.6 |
| Height (in.) | 45.3 |
| Screen Size Class (in.) | 85 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 240 |
| Wifi Connectivity | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Certifications | |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Composite Video Inputs: | 1 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 84.5 |
| Depth without Stand: | 2.7 |
| Height without Stand: | 42.9 |
| Shipping Dimensions: | 80.7" x 18.6" x 49.8" |
Features | |
| V-Chip: | Yes |
| 3D Ready: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 20 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |