For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 27.9"h x 43.1"w x 13.1"d
Get drawn into the action with an immersive curved screen, and a Smart TV experience that puts your favorite content at your fingertips. See the difference precise color, deep blacks, and amazing depth can make. With 4K UHD resolution you’ll enjoy a picture with 4X the crispness of Full HD.Read More
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 35.7 |
| HDMI Inputs | 3 |
| Wall Mountable | Yes |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 43.1 |
| Depth (in.) | 13.1 |
| Height (in.) | 27.9 |
| Screen Size Class (in.) | 49 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Parts & Labor |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 120 |
| Wifi Connectivity | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Certifications | |
| ENERGY STAR® Qualified: | Yes |
| Energy Efficiency Rating (EER): | 13 |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 2 |
| Component Video Inputs: | 1 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
| Hybrid Componet/Composite Input | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 48.5 |
| Depth without Stand: | 4.1 |
| Height without Stand: | 25.1 |
| Shipping Dimensions: | 49.2" x 28.4" x 7.3"(WxHxD) |
Features | |
| V-Chip: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Web Browsing: | Yes |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 20W |
| Power On Consumption (watts): | 148 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.3 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |