For screen reader problems with this website, please call218-285-77772 1 8 2 8 5 7 7 7 7Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 31"h x 48.2"w x 11.2"d
Introducing QLED TV, our most spectacular TV yet. An unbelievably brilliant picture made possible by over a billion colors, producing images you must see to believe. With 100% color volume thanks to Samsung's proprietary Quantum dots, picture quality and color volume have been elevated beyond any prior Samsung product.Read More
General Specs | |
| Product Weight (lbs.) | 47.6 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Wall Mountable | Yes |
| Screen Resolution | 4K |
| Width (in.) | 48.2 |
| Depth (in.) | 11.2 |
| Height (in.) | 31 |
| Screen Size Class (in.) | 55 |
| Screen Size (Measured Diagonally) (in.) | 54.6 |
| Screen Refresh Rate (Hz.) | 240 |
| Wifi Connectivity | Yes |
| Smart Compatible | Yes |
| Wifi Capable | Yes |
Connections | |
| Ethernet Port: | 1 |
| USB Port: | 3 |
| Optical Digital(Fiber Optic) Audio Outputs: | 1 |
Dimensions | |
| Screen Size (Measured Diagonally): | 54.6 |
| Depth without Stand: | 1.8 |
| Height without Stand: | 27.7 |
| Shipping Dimensions: | 55.9" x 32.2" x 6.7" (WxHxD) |
Features | |
| V-Chip: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Web Browsing: | Yes |
Performance | |
| Mode Types: | Game Mode |
Specifications | |
| Speaker Output Power: | 40W |
| Power On Consumption (watts): | 185 |
| Power Off Consumption (watts): | 0.4 |
| TV Type: | 4K Ultra HD |